Forskarförteckning

för
Boris Örnhäll


E-mail: boris@ornhall.se


Nytillkommet är skrivet i svart.
Göteborgs- & Bohuslän | Hallands län | Jönköpings län | Skaraborgs län | Älvsborgs län | Örebro län | Släktnamn | Personforskning
 

Jönköpings län: (F)

Sandvik : Finnanäs, Rosendal.


Skåne län: (LM)

Består av skåne (M) och Kristianstads (L)

Kristianstad län: (L)
Finja : Mjölkalånga, Tyringa.
Färingtofta :
Perstorp : Kjällstorp
Röke : Önnarp

Malmöhus län: (M)
Bosjökloster :

Hallands län: (N)

Abild : Brogård, Bräddestugan, Bössegård, Frogård, Heastugan, Klämman, Krämarebolet, Torberg.
Alfshög : Salltorp
Asige :
Askome : Myckhult
Breared :
Eftra : Hanarp Bolagård, Hanarp Holgersgård, Svenstorp, Ugglarp
Enslöv :
Grimeton :
Harplinge : Fnattagård, Hallagård, Harplinge Sörensgård,
Karl Gustav : Näs
Kvibille :Danstorp, Ljungbergsdal u. Gillarp, Lyngnet
Köinge : Hakestad Anders Nilsgård, Köinge Gregorigård, Köinge Nils Persgård, Köinge Sven Nilsgård, Svenstorp, Yttregård
Ljungby : Attarp Per Perssons, Hermanstorp, Lastad Nr3, Skogahuset, Trulsaslätt
Långaryd: Bökhult, Miällryd, Skattegård, Sotaryd Norra, Svenstorp
Morup : Digesgård, Gåsekulle, Långås Säteri, Stubbhult.
Okome : Rävinge, Rävinge Nr1
Onsala :
Rolfstorp :
Sibbarp : Folkared, Högryd Övre, Sjö, Stegared, Ästad
Skrea : Hansagård
Slättåkra : Bokedahl, Dahlshult, Kleva, Kyrkobyn, Mared, Måsarp, Övre Ry.
Slöinge : Perstorp, Stenstorp
Stafsinge :
Steninge :
Svartrå : Floastad
Söndrum : Ranagården Trottaberg
Vapnö : Mickedala
Varbergs stadsförs. : Norby
Vessige : Bjärrome, Glostorp, Korndal, Nackagård
Vinberg : Faurås Hofgård, Faurås Nils Svensgård, Jonstorp Andersgård, Jonstorp Nr 3, Tågarp Sörensgård, Töringe Hällerup Pyrten, Vinberg Olofsgård.
Årstad : Lilla Ledslätt u. Särestad, Särestad Bengtsgård, Särestad Hed, Särestad Skattegård, Särestad Sven Mårtensgård, Yttregård.


Västra Götalands län: (O)

Består av Göteborgs och bohuslän (O), Älvsborgs län (P) och Skaraborgs län (R)


Göteborgs- & Bohuslän: (O)
Forshälla : Berg, Åker.
Göteborg : Domkyrko förs., Kristine förs.
Ljung : Simmersröd
Orust :
Morlanda: Bäcken, Frögdendahl, Hulta, Morlanda Bro, Stuveröd st, Stätta u.Kila på Flatön
Röra: Dalby
Stala: Säckebäck, Varekilsnäs
Partille : Partille östergård
Romelanda : Östra Norrmandebo
Ucklum : Lunden
Uddevalla:
Västerlanda : Backeröd, Hålleröd, Västerlanda Millangård.
Örgryte : Geteberget, Halekrogen, Masthugget.


Älvsborgs län: (P)
Ale-Skövde : Vallby.
Borås :
Fors : Grandalen, Hulteberg, Lunds Ekar, Norra & Södra Lövås, Ulfsbo.
Fuxerna (Lilla Edet) : Lilla Edet, Prässeryr, Tösslanda.
Hjärtum : Dalen, Getlycke, Hålleröd, Ryk, Utby Bäckegård.
Kalv : Björkekulla, Humlered.
Rommele : Angynneryr, Dusettorpet, Frälsetorpet, Kalvhed, Kalltorp, Kronoberg,
Stubbetorpet, Skattetorpet.
Sal : ?
Skepplanda : Kattleberg Gästgivaregård.
Upphärad : Höljebacka, Ingelsänga, Jordbrona, Karstorp, Krattorp, Nyckleby, Rörmaden,
Snartorp.
Väne Ryr : Skottene
Västra Tunhem : Bastebro, Diket, Fristorp, Hårrum, Koppegården i Kafleby u. Forstena, Mulltorp, Skansen, Stallbacka, Väståna.
Åsbräcka : Fråstad, Herrklättan, Hofslagarebacken, Kroken, Rudet, Sandklev,
Tångeklev u. Ballersjö, Ödegärdsbacken.


Skaraborgs län: (R)
Flo : Apeltorp, Bergehagen, Granskogen, Myren u. Bragnum.


Örebro län: (T)

Lerbäck :
Snavlunda : Döberg, Snickartorpet, Ängatorp


Släktnamn:

Ättlingar, anfädrar och sidosläktingar till:

Ankarstock, Bengt: Båtsman, Årstad, Halland.
Carlberg, Magnus: Tullnär, i Fuxerna, Älvsb.
Cromart, Christina: Hustru (gift m. A. Neüdahl), i Örgryte, G o B län.
Hallberg, Johan: Länsman, i Skepplanda, Älvsb.
Holm, Joackim Ernst: Landtullvaktmästare, Varberg, Halland.
Kindborg, Johan Freidrich: Frälseinspektoren, i Fors, Älvsb.
Lemmich, Elsa: Gift med Kyrkoherden i Hjärtum, Christian Jacobsson (släkten Utfall).
Lundgren Andersson, Lars: Länsman, i Upphärad, Älvsb.
Neüdahl, Anders: Volentärdragon, i Örgryte, G o B län.
Schmidt, Heindrich: i Forshälla, G o B län
Stäf, Bengt August: Båtsman, i Eftra, Halland.
Sundberg, Carl: Båtsman i Breared, Halland
Söderberg-Pettersson, Gunilla: Varberg, Halland
Utfall-Christiansdotter, Anna: i Upphärad, Älvsb.
Wennberg, Olof: Komminister, i Partille G o B län.

Sidosläkt:

Ättlingar till:
Boustedt, Johannes: i Fuxerna, Älvsb.
Duzette, Carl Wilhelm: Pukslagare, i Upphärad, Älvsb.
Ekelund, Gunnar: Länsman, i Upphärad, Älvsb.
Forsselius, Joannes (Jöns) Jonae: Präst, i Rommele, Älvsb.
Litzberg, Lorentz: Förridare, i Rommele, Älvsb.
Rhodin, Jonas: i Åsbräcka, Älvsb.
Stålman Bengtsson, Sven: Ryttare, i Väne-Åsaka, Älvsb.
Utfall, Joackim: Skeppskapten, Rommele, Älvsb.

Personforskning:

Wennberg, Amanda: Deltagit som kocka, skänkmamsell på ett par av A. Nordenskiölds expeditioner till spetsbergen och Jenisey. År 1871-72 nämns hon som skänkmamsell på ångaren "Onkel Adam", de håller då till vid Spetsbergen. År 1875-76 går en expedition till Jenissei där hon med störst sannolikhet var med.


Senast uppdaterad 2005-04-28